Rozwój dziecka od noworodka do 3 miesiąca życia.

Pierwsze trzy miesiące życia to ogrom zmian dla naszego dziecka i dla nas. Konieczne jest zmierzenie się z dużą przestrzenią, która go otacza. Zniknęło ciepło, bombardowane jest wieloma nowymi i nieznanymi dla niego bodźcami. Dodatkowo na dziecko zaczyna oddziaływać siła grawitacji, co przyczynia się do ogromnego wysiłku i trudności, jakie musi włożyć, aby zacząć funkcjonować w nowych warunkach.

Rozwój noworodka na plecach

Noworodek nie jest symetryczny. Głowa jest zwrócona w którąś stronę, a plecy nie przylegają w pełni do podłoża. Tułów jest wygięty w łuk tam, gdzie dziecko patrzy. Kończyny górne i dolne są zgięte. Aktywnie obraca głowę w obie strony, ale nie potrafi utrzymać jej w linii środkowej ciała tak, aby nos, broda, pępek i spojenie łonowe było w jednej linii. Przez to, że tułów jest niestabilny i słaby, ruchy malucha są nieskoordynowane, globalne i chaotyczne.

Rozwój dziecka od noworodka do 3 miesiąca życia.

Pierwsze trzy miesiące życia to ogrom zmian dla naszego dziecka i dla nas. 
Konieczne jest zmierzenie się z dużą przestrzenią, która go otacza. Zniknęło ciepło, bombardowane jest wieloma nowymi i nieznanymi dla niego bodźcami. Dodatkowo na dziecko zaczyna oddziaływać siła grawitacji, co przyczynia się do ogromnego wysiłku i trudności, jakie musi włożyć, aby zacząć funkcjonować w nowych warunkach. 

Rozwój noworodka na brzuchu:

Ciężar ciała znajduje się na policzku, mostku, na przedramionach i wewnętrznej stronie kolanek i stóp. Leży z mocno zgiętymi rączkami i nóżkami. Pupa znajduje się wyżej niż głowa. Z biegiem czasu i ogromnym wysiłkiem obraca głowę w obie strony.

Co powinno zmienić się pod koniec 3 miesiąca życia?

Następuje podpór na przedramionach – symetryczny, stabilny, tułów jest prosty. Głowa uniesiona jest nad podłoże, swobodnie kręci nią w obie strony, a pupa przylega do podłoża. Łokcie są w linii barków, nóżki wyprostowane i rozluźnione.

Kiedy powinniśmy się martwić?

 • Kiedy od urodzenia dziecko mocno wygina się w łuk i zadziera głowę do góry
 • Kiedy u malucha widać asymetryczną, przeważającą stronę ustawienia głowy i widoczne jest jej spłaszczenie
 • Kiedy po ukończeniu 3 miesiąca widzimy niesymetryczne leżenie na plecach i brzuszku – z jednej strony widzimy łuk żebrowy zaokrąglony, z drugiej wklęsły
 • Kiedy podczas leżenia na brzuszku nie leży stabilnie, symetrycznie- po skończeniu 3 miesiąca przewraca się na plecki, denerwuje i płacze
 • Kiedy pręży się, prostuje lub krzyżuje wyprostowane nóżki
 • Kiedy nie wkłada symetrycznie obu rączek do buzi - przeważa jedna rączka, nie łączy ich w linii środkowej ciała
 • Kiedy po 3 miesiącu życia rączki są nadal zaciśnięte w piąstki
 • Kiedy wydaje się nadmiernie napięte, sztywne lub przelewające się przez nasze ręce, wiotkie
 • Kiedy po skończeniu 3 miesiąca trudno mu skupić wzrok na zabawce, nie reaguje na nas, jest bierne, apatyczne
 • Kiedy po 2 miesiącu od urodzenia nie odwzajemnia uśmiechu społecznego
 • Kiedy nie unosi nóżek ponad podłoże, nie ugina ich w stawach biodrowych i kolanowych, spoczywają na podłożu w ułożeniu żabki (szeroko na boki)

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Formularz kontaktowy

Konsultacje online